Παρασκευή 4 Μαΐου 2012

Η Μπεσικτάς "σκότωσε" τη Φενέρμπαχτσε!

Η Μπεσικτάς νίκησε 1-0 τη Φενέρμπαχτσε στο "Ινονού" και της στέρησε την ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας τη Γαλατάσαράι...

Η Φενέρμπαχτσε ήθελε νίκη και μόνο νίκη στο "Ινονού" (λόγω τιμωρίας δικαίωμα εισόδου είχαν μόνο γυναίκες και παιδιά μέχρι 12 ετών) για να ισοβαθμήσει με τη Γαλατάσαράι στην κορυφή της βαθμολογίας όμως λογάριαζε χωρίς τον... ξενοδόχο.

Στο ρόλο αυτό η (ουραγός στα πλέι οφ) Μπεσικτάς, η οποία με γκολ του Ούγκο Αλμέιδα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους πήρε τη νίκη με 1-0, κάνοντας μεγάλη ζημιά στα όνειρα της συμπολίτισσας για τον τίτλο.

Να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία για τη Μπεσικτάς στα πλέι οφ μετά από τρεις διαδοχικές ήττες αλλά και η πρώτη της νίκη επί της Φενέρμπαχτσε τη φετινή σεζόν, ύστερα από μία ισοπαλία (2-2 εντός) και μία ήττα (0-2 εκτός) στην κανονική περίοδο.