Κυριακή 12 Αυγούστου 2012

Η κούπα στην Κυρία !! ( Vid )

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στην Ιταλία, το Σούπερ Καπ, πήγε στη Γιουβέντους που νίκησε στο Πεκίνο με 4-2 στην παράταση τη Νάπολι, που διαμαρτύρεται για τη διαιτησία.

Οι δύο ομάδες άρχισαν το ματς με 3-5-2, όπως έπαιζαν δηλαδή και πέρυσι. Και όπως την περασμένη σεζόν, έτσι και τώρα, οι Μπιανκονέρι φρόντισαν να πάρουν από τα πρώτα λεπτά την κατοχή της μπάλας και να επιβάλουν στον αγώνα τον ρυθμό που αυτοί ήθελαν. Οι Τορινέζοι ήλεγχαν την αναμέτρηση αλλά οι Ναπολιτάνοι... σκοτώνουν στις αντεπιθέσεις και αυτό αποδείχθηκε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μάσιμο Καρέρα (που θα είναι ο αντι-Κόντε) έβγαλε τον Μάτρι και πέρασε στο ματς τον Βούτσινιτς, με την κίνηση να αποδίδει. Με τον Μαυροβούνιο η Γιουβέντους ήταν πιο απειλητική μπροστά και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με αυτόν: Η μία στο οριζόντιο δοκάρι, η άλλη δεν έγινε γκολ επειδή ο Καναβάρο πρόλαβε στην κενή εστία να απομακρύνει.