Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

"Αργυρός" ο Ηλιάδης στο Τόκιο

Ο Ηλίας Ηλιάδης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο Grand Slam του Τόκιο!Ο χάλκινος Ολυμπιονίκης αγωνίστηκε σε μεγαλύτερη κατηγορία αυτή τη φορά.

Ο Ηλίας Ηλιάδης ανέβηκε κατηγορία μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου! Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Ο χάλκινος Ολυμπιονίκης κατέκτησε και πάλι μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση, και μάλιστα στη μεγαλύτερη μετά το ολυμπιακό τουρνουά και το παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο 26χρονος τζουντόκα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα -100 κιλά στο Grand Slam του Τόκιο. Στον τελικό γνώρισε την ήττα με Ippon από τον 24χρονο Ιάπωνα Νταϊσούκε Κομπαγιάσι, ο οποίος δεν έχει να επιδείξει διακρίσεις σε μεγάλες διοργανώσεις.

Για να φτάσει στον τελικό ο Ηλιάδης σημείωσε τέσσερις νίκες με Ippon. Το 2010 ο Ηλιάδης είχε αναδειχθεί παγκόσμιος πρωταθλητής για δεύτερη φορά στα -90 κιλά στην πρωτεύουσα της Ιαπωνίας και βέβαια τη χώρα που γέννησε το τζούντο.

Θυμίζουμε πως ο Ηλιάδης είναι υποψήφιος για την ανάδειξη του σε καλύτερο αθλητή της χρονιάς στα βραβεία του ΠΣΑΤ με... με αντιπάλους τον Βασίλη Σπανούλη και τον Σπύρο Γιαννιώτη.