Κυριακή 1 Ιουλίου 2012

Ο Λορένθο έπεσε, ο Στόνερ κέρδισε διπλά

Ο Κέισι Στόνερ νίκησε στον "καθεδρικό" του Άσεν και έπιασε τον Χόρχε Λορένθο στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ισπανός δεν κατάφερε να τερματίσει.

Και εκεί που νομίζαμε πως το πρωτάθλημα έχασε το ενδιαφέρον του με την κυριαρχία του Χόρχε Λορένθο, ήρθε ο Άλβαρο Μπαουτίστα να απλουστεύσει τα πράγματα.

Ο οδηγός από την Ταλαβέρα ντε λα Ρέινα πραγματοποίησε εκκίνηση... Ντάνι Πεδρόσα και από την όγδοη θέση ξεπετάχθηκε μπροστά. Ατυχώς βρέθηκε στο δρόμο του Χόρχε Λορένθο (Yamaha) στην πρώτη στροφή και παρέσυρε εκτός πίστας τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας.

Έτσι οι δύο Honda των Πεδρόσα και Κέισι Στόνερ έμειναν να διεκδικήσουν την πρώτη θέση με τον Στόνερ να προσπερνάει τον τιμέιτ του στον 26ο γύρο και να παίρνει την καρό σημαία για πρώτη φορά μετά το Εστορίλ.

Πλέον μοιράζεται την πρώτη θέση στη βαθμολογία με τον Λορένθο (και οι δύο έχουν 140 βαθμούς), αν και ο Ισπανός τυπικά προηγείται, καθώς έχει περισσότερες νίκες.

Ο Μπεν Σπις δεν κατάφερε να επαναλάβει τον περσινό θρίαμβο και μάλιστα έχασε το βάθρο και από τον Αντρέα Ντοβιτσιόζο της δορυφορικής Tech 3 Yamaha. Ο Ιταλός εποφθαλμιά την εργοστασιακή μοτοσικλέτα του Τεξανού.

Ο Κάρελ Άμπραχαμ δεν εκκίνησε τον αγώνα, λόγω ενοχλήσεων στο χέρι, ενώ ο Βαλεντίνο Ρόσι τερμάτισε 13ος ανάμεσα σε 14 μοτοσικλέτες, όταν αναγκάστηκε να μπει στα πιτ για να αλλάξει το πίσω ελαστικό.

Νικητής στη Moto3 αναδείχθηκε σε έναν επικό αγώνα ο Ισπανός Μάβερικ Βινιάλες, ενώ στη Moto2 ο Μαρκ Μάρκεθ, αμφότεροι εκπροσωπούν την επόμενη γενιά αστέρων του MotoGP.
Το πρωτάθλημα συνεχίζεται την ερχόμενη Κυριακή (8/7) με το γερμανικό Grand Prix στην πίστα του Σάχσενρινγκ.